سئو سایت وردپرس بدون افزونه

طراحی سایت لینکز

بیش از 50 میلیون سایت وجود دارد که با استفاده از وردپرس به عنوان سیستم مدیریت محتوا ایجاد شده اند. این تعداد زیاد رقابت را در سطح وسیعی گسترش داده است. بنابراین اگر شما نیز سایت خود را توسط وردپرس توسعه داده‌اید نیاز به یک استراتژی بهینه دارید تا سایت خود را در میان این تعداد عظیم وب سایت در جستجوهای ارگانیک موتورهای جستجو سرآمد نمائید.

ترافیک جستجو یا ترافیک ارگانیک به جستجوی کلمات در موتورهای جستجو مانند گوگل ، یاهو ، بینگ و نظایر آن گفته می شود و هرچه شما بیشتر در این نتایج دیده شوید برای سایت شما بهتر خواهد بود.

در این پست به شما آموزش سئو سایت وردپرس بدون استفاده از افزونه یا پلاگین ارائه می شود. زیرا استفاده زیاد از افزونه‌ها باعث کاهش سرعت سایت شما خواهد شد.

ویدئوی آموزشی سئو سایت وردپرس بدون استفاده از افزونه

مراحل سئو سایت وردپرس بدون استفاده از افزونه

1- تنظیم URL سایت و URL وردپرس

بعد از انتشار الگوریتم پاندا توسط گوگل داشتن محتوای تکراری در سایت به معنای دعوت از گوگل برای مجازات سایت شما می باشد. بعضی اوقات با اینکه شما محتوای سایت را از جای دیگری کپی نکرده‌اید بعلت ساختار محتوا و موارد فنی دیگر با مشکل محتوای کپی مواجه می شوید.

اولین موضوعی که باید توسط شما مورد بررسی قرار گیرد این است که URL سایت و URL وردپرس را به درستی تنظیم نموده باشید، اگر آنرا به درستی تنظیم نکرده باشید ممکن است دو URL متفاوت مانند example.com و www.example.com در سایت خود داشته باشید. هرچند صفحه یکسانی در مرورگر با وارد نمودن این آدرس ها نمایش داده می شود اما گوگل آنها را بعنوان دو لینک متفاوت در نظر می گیرد.

اگر سایتی دارای این مشکل باشد به آن مشکل canonical گفته می شود به این صورت زمانی که شما آدرس را با www وارد می کنید آدرس سایت با www نمایش داده می شود و زمانی که آدرس را بدون www وارد می کنید آدرس سایت بدون www نمایش داده می شود که این به معنای باز شدن سایت با دو آدرس URL جداگانه است.

اما اگر سایت این مشکل را نداشته باشد چه آدرس را با www یا بدون آن وارد کنید نتیجه آن باز شدن سایت با یک آدرس یکسان می باشد.

در پیشخوان سایت وردپرس گزینه نمایش و سپس عمومی را انتخاب نمائید. (Dashboard – Setting >> General )

general-settings

به اسکرین شات بالا توجه کنید، جایی که URL سایت لینکز www.lynks.ir تنظیم شده است. اگر یکی از گزینه های مشخص شده خالی است و یا اینکه یکی با www  و دیگری بدون آن تنظیم شده است ، بدین معنی است که سایت شما مشکل Canonical داشته و با دو لینک متفاوت بارگزاری می گردد.

2- URL دوستدار سئو

اگر درباره سئو مطالعه کرده باشید، احتمالا با این موضوع که لینک های سایت شما باید برای سئو مناسب سازی شده باشد مواجه شده اید. در وردپرس ایجاد URL های مناسب و سئو شده بسیار آسان است.

به پیشخوان سایت رفته و از گزینه تنظیمات پیوندهای یکتا را انتخاب کنید. (Dashboard – Setting >> Permalink )

permalink-settings

ساختار لینکی را انتخاب کنید که خوانایی بیشتری داشته و برای سئو مناسب باشد. توجه داشته باشید هرچه عمق URL کمتر باشد بهتر است یعنی اینکه تعداد / (Slash) بکار رفته در لینک کمتر باشد.

پیشنهاد می شود که از گزینه نام نوشته یا /%postname%/ or /%category%/%postname%/ استفاده کنید که از دیگر گزینه ها سئو مناسب تری دارد و می‌توانید کلمات کلیدی مورد نظر خود را نیز در لینک ها بکار گیرید که در حالت پیش فرض این امکان وجود ندارد.

اگر گزینه پیوندهای یکتا را تنظیم نکرده باشید عنوان لینک ها بصورت example.com/?P=123 نشان داده خواهد شد که نه برای کاربران خوانا خواهد بود و نه برای موتورهای جستجو بهینه سازی شده است.

ایجاد لینک‌های سئو URL optimization نامیده می شود که فاکتور مهمی در سئوی سایت وردپرس می باشد و تنظیم آن در وردپرس بسیار آسان است.

3- افزودن عنوان و متای توضیحات

افزودن عنوان و متای توضیحات برای یک وب سایت بسیار مهم است زیرا عنوان سایت بیشترین تاثیر را در موتورهای جستجو داشته و به افزایش رتبه سایت کمک می‌نماید و متای توضیحات فرم نمایش جستجوی سایت را در موتورهای جستجو تعیین می کند و حتی زمانی که لینک سایت را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می گذارید نشان داده می شود.

Lynks-Google-snippet

برای افزودن تگ عنوان <title> به وب سایت در فایل header.php کد زیر را اضافه نمائید.

<title><?php bloginfo('name'); ?><?php wp_title(); ?></title>

<?php bloginfo(‘name’); ?> = این کد نام سایت را که شما تنظیم نموده‌اید فراخوانی می نماید.

<?php wp_title(); ?> =  این کد عنوان سایت را فراخوانی می نماید.

 اکنون متای توضیحات را با استفاده از کد زیر در فایل header.php اضافه نمائید.

<meta name="description" content="<?php bloginfo('description'); ?>" />

<?php bloginfo(‘description’); ?> = این کد توضیحات سایت را از قسمت تنظیمات > عمومی > معرفی کوتاه (tagline)[Settings >> General] بازیابی می نماید.

این کدها برای صفحه اصلی کاربرد دارد و اگر می خواهید آنرا برای تمام پست ها بکار گیرید باید از دستورات شرطی بصورت زیر استفاده نمائید.

<meta name="description" content="<?php if ( is_single() ) {  
   single_post_title('', true);  
   } else {  
      bloginfo('name'); echo " - "; bloginfo('description'); 
   }  
  ?>" />

طول عنوان را در حدود 60 تا 65 کاراکتر با در نظر گرفتن فضای خالی بین کلمات محدود نمائید. متای توضیحات را با در نظر گرفتن فضای خالی (space) در حدود 160 تا 165 کاراکتر ایجاد نمائید. در‌صورتی‌که از تعداد کاراکترهای بیشتری در توضیحات یا عنوان استفاده نمائید آنها در نمایش نتایج موتور جستجو گوگل دیده نخواهند شد و کاراکترهای اضافه حذف و در نظر گرفته نمی شوند.

ابزارهایی برای کنترل نمایش عنوان و توضیحات وجود دارند که می توانید با کپی کردن عنوان و توضیحات سایت خود در آنها به بررسی نتایج بپردازید. دو ابزار مفید در زیر آمده است.

Title tag preview Tool by Moz

Snippet optimizer tool by SEOMOFO

توجه داشته باشید که بعد از طراحی مجدد SERP گوگل عنوان صفحات براساس عرض صفحه نمایش نشان داده می شود و عدد مشخصی برای رعایت وجود ندارد.

4- بهینه سازی محتوا برای سئو سایت وردپرس

موارد مشخصی وجود دارند که هنگام تولید محتوا باید آنها را رعایت کنید تا محتوای بهینه شده برای موتورهای جستجو ایجاد نمائید. از مهمترین موارد این است که محتوا را برای کاربر نهایی سایت خود بنویسید و نه برای موتورهای جستجو.

 1. کلمه کلیدی هدف را در ابتدای اولین پاراگراف پست مورد نظر استفاده نمائید.
 2. کلمه کلیدی هدف را در انتهای پست استفاده نمائید.
 3. در متن حداقل از یک تگ h2  و یک تگ h3 حاوی کلمه کلیدی مورد نظر خود استفاده نمائید.
 4. تراکم کلمات کلیدی را در حدود 2% از کل متن قرار دهید و از به کار بردن بیش از حد آن خودداری نمائید.
 5. از کلمات مترادف با کلمات کلیدی بجای کلمه کلیدی مورد نظر خود استفاده نمائید.
 6. به مطالب داخلی سایت و دیگر پست های مرتبط در سایت لینک دهید تا کاربر زمان بیشتری در سایت به مطالعه مطالب بپردازد.

5- بهینه سازی تصاویر

بهینه سازی تصاویر بدلیل اینکه تصاویر باعث افزایش ترافیک وب سایت می شود مهم است. بهینه سازی یا سئو تصاویر بسیار راحت و روند آن بسیار سر راست می باشد. با وردپرس بهینه سازی هنگامی که تصاویر را بارگزاری می کنید با درج عنوان ، توضیح ، نام یا کپشن و متن جایگزین قابل انجام می باشد.

در سئو تصاویر متن جایگزین تصاویر دارای اهمیت بوده و حتماً باید درج گردد و باقی گزینه ها اختیاری می‌باشد. وقتی تصویری را جاگزاری می کنید مهم است که نام مناسبی برای آن انتخاب کنید به این دلیل که وقتی که url تصویر در سایت درج می گردد نام تصویر در انتهای آن قرار می گیرد. بعنوان مثال :

https://www.lynks.ir/wp-content/uploads/blog-description.png

به قسمت آخر لینک توجه کنید نام تصویر بسیار خواناتر از هنگامی است که آنرا بعنوان مثال 123 قرار دهید.

image-optimization

6- نقشه سایت XML ( Sitemap )

نقشه سایت یا سایت مپ با فرمت XML برای هر سایتی بسیار مهم است زیرا موتورهای جستجو با استفاده از آن قادر هستند تا پست ها ، صفحات و لینک‌ها به صفحات دیگر را شناسایی می کنند.

ساختار استاندارد یک نقشه سایت XML بصورت زیر می باشد.

<?xml version=”1.0″ encoding=”UTF-8″?>

<urlset xmlns=”http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9″>

   <url>

 <loc>http://www.example.com/</loc>

     <lastmod>2015-07-23</lastmod>

 <changefreq>monthly</changefreq>

     <priority>0.8</priority>

   </url>

</urlset>

می توانید از ابزارهای آنلاین تولید سایت مپ برای ایجاد نقشه سایت استفاده کنید. سایت xml-sitemaps.com از ابزارهای معروف برای تولید نقشه سایت می باشد.

یا اینکه می توانید خودتان با استفاده از الگو بالا به ایجاد نقشه سایت بپردازید.

بعد از ایجاد نقشه سایت باید آن را در فولدر ریشه سایت بارگزاری نمائید تا به اینصورت example.com/sitemap.xml نمایش داده شود.

بعد از آپلود آن زمان معرفی آن به GOOGLE SEARCH CONSOLE می باشد.

7- بهینه سازی سرعت وب سایت

سرعت بارگزاری وب سایت بعنوان یکی از فاکتورهای افزایش رتبه سایت در گوگل در نظر گرفته می شود بنابراین افزایش بارگزاری وب سایت در وردپرس بسیار مهم می باشد. رعایت نکات زیر باعث افزایش سرعت سایت خواهد شد.

 • میزبان هاست وردپرس را از میان بهترین ها انتخاب نمائید.
 • از CDN استفاده نمائید.
 • اندازه و حجم تصاویر را قبل از بارگزاری آن در سایت کنترل کنید.
 • بجای تغییر سایز تصاویر آنها را برش دهید تا از حجم آنها کاسته شود.
 • در سایدبار از بنرهای کمتری استفاده کنید.
 • از پلاگین های کمتری استفاده کنید.
 • با استفاده ازابزارهایی مانند GTmetrix و   Google Page Insight می توانید اشکالات سایت را به منظور بارگزاری سریعتر وب سایت برطرف نمائید.

سرعت وب سایت لینکز

نتیجه گیری

سئو سایت وردپرس از اهمیت بالایی برای جذب ترافیک ارگانیک از موتورهای جستجو برخوردار است و وقتی که سایتی را با وردپرس ایجاد می کنید سئوی داخلی یا On-page SEO با توجه به مقاله بالا بسیار راحت می باشد.

گذشته از On-page SEO یا سئو داخلی، سئوی خارجی یا Off-page نیز باید مد نظر بوده و لینک سازی در جهت دستیابی به رتبه بالا در کلمات کلیدی هدف بسیار مهم می باشد.

در ادامه Schema Markup نیز در سئو داخلی باید مورد توجه قرار گیرد که در مقالات آتی به آن نیز خواهیم پرداخت.

تجربیات خود را در مورد سئو سایت وردپرس از طریق درج کامنت در همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد رای: 2

اولین نفر در امتیازدهی به مطلب باشید!